Koristi vitamina K2
Koristi vitamin K2 so mnogostranske. Vitamin K je v maščobi topen vitamin. Ta vitamin Igra zelo pomembno funkcijo pri strjevanju krvi. Vendar pa se mnogi ne zavedajo, da obstajajo različne vrste vitamina K, ki se med sabo zelo razlikujejo. Zdravstvene koristi vitamina K2 daleč presegajo vlogo pri strjevanju krvi, ki je bila ugotovljena pri vitaminu K1. Vitamin K2 deluje tudi v sinergiji z vrsto drugih hranilnih snovi, vključno s kalcijem in vitaminom D.
Kaj je tako posebnega pri vitaminu K2?
Vitamin K je pravzaprav skupina v maščobah topnih vitaminov. Od dveh glavnih vitaminov te vrste, torej K1 in K2, je zbudil največ pozornosti K1, ki ga najdemo v zeleni listnati zelenjavi, in ga je zelo enostavno pridobiti na osnovi naše prehrane. Zaradi slabega razlikovanja med tema vrstama vitaminov je bilo ustvarjene veliko zmede in to je eden od razlogov, zakaj je bil vitamin K2 tako dolgo prezrt.
Vsega skupaj poznamo 3 vrste vitamina K:
- Vitamin K1, ali filokinon, ki ga v naravi najdemo v rastlinah, predvsem zelena zelenjava; K1 gre neposredno v jetra in pomaga ohranjati zdravo strjevanje krvi
- Vitamin K2, imenovan tudi menakinon, izdela ga bakterija, ki domuje v prebavnem traktu; K2 gre naravnost do sten na žilah, do kosti, in razen jeter tkiva
- Vitamin K3 ali menadion, je sintetična oblika, ki ni preveč priporočljiva; v nekaterih primerih je namreč prišlo do toksičnosti in to predvsem pri dojenčkih.
Prav tako igra pomembno vlogo pri odstranjevanju kalcij iz območij, kjer ga ne bi smelo biti, kot je v arterijah in mehkih tkivih. Koristi vitamina K2 so resnično ključnega pomena, da ohranimo naše kosti močne in naše arterije čiste.
Koliko vitamina K2 potrebujemo?
Raziskave o optimalni količini vitamina K2 še vedno potekajo. Po nekaterih mnenjih oziroma raziskavah se zdi verjetno, da bi morala biti 180 do 200 mikrogramov vitamina K2 dovolj za odstranjevanje kalcija iz predelov kjer ne sme biti.
Po nekaterih ocenah približno 80 odstotkov Američanov ne dobi dovolj vitamina K2 v svoji prehrani, da aktivirajo svoje K2 proteine. Ta odstotek je podoben odstotku pomanjkanja vitamina D. Zaradi pomanjkanja vitamina K2, smo po mnenju strokovnjakov, veliko bolj dovzetni za razne bolezni kot so osteoporoza, bolezni srca, srčni infarkt in možganska kap, neprimerna kalcifikacija, ledvični kamni, možganske bolezni in rak.
Raziskovalci so opazili tudi druge koristi vitamina K2 za zdravje. V nedavni študiji, ki je bila objavljena v reviji Modern Rheumatology1so ugotovili, da ima vitamin K2 potencial za izboljšanje bolezni pri ljudeh z revmatoidnim artritisom (RA). Druga raziskava, ki je objavljena v reviji Science2, je ugotovila, da vitamin K2 pomaga ohranjati normalno proizvodnjo ATP pri mitohondrijski disfunkciji, ki je značilna za Parkinsonovo bolezen.
POMEMBNO: Če jemljete vitamin D, morate tudi K2
To je res ključna točka: Če se odločite za konzumacijo vitamina D v obliki dodatkov, je zelo pomembno, da zaužijete zadostno količino vitamina K2 in sicer v obliki prehrane ali pa v obliki prehranskih dodatkov. Dobra novica je, da vitamin K2 ni toksičen. Namreč do sedaj niso bile v medicinski literaturi objavljene nobene študije, ki bi poročale o toksičnosti vitamina K2.
Naravni viri vitamina K2
- ekološki proizvodi živalskega izvora (to so jajca, maslo, mleko in mlečni izdelki)
- Nekatera fermentirana živila, kot so natto
(fermentirana soja) ali zelenjava fermentirana z uporabo starter kulture vitaminskih bakterij, ki proizvajajo K2. - Treba je upoštevati, da večina fermentirane zelenjave nima zares veliko vitamina K2. Taka zelenjava ima približno 50 mikrogramov K2 na porcijo. Vendar, če se za fermentacijo uporablja posebna starter kultura, ga ima taka zelenjava lahko desetkrat toliko, to je 500 mikrogramov na porcijo.
- Pašteta iz gosjih jeter
- Nekateri siri, kot so Brie in Gouda (ta dva sta še posebej bogata z vitaminom K2)