Ketotonska gripa je v bistvu niz simptomov, ki nastanejo kot posledica pomanjkanja ogljikovih hidratov. Zaradi tega v telesu nastane spremenjeno stanje hormonov ter neravnovesje elektrolitov. V bistvu z izrazom ketonska gripa poimenujemo dogajanje v telesu, ki se prilagaja na novo dieto z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov.
Glede na to, da je ketonska dieta le ena od diet z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov bi bilo te simptome bolj pravilno poimenovati kot gripa zaradi nizkega nivoja ogljikovih hidratov.
Simptomi
Niti dva posameznika si nista podobna, zato simptomi lahko segajo od blagih pa vse tja do v popolnosti gripi podobnih stanj, ki vključujejo:
vrtoglavico
Slabost
Utrujenost
Zamegljenost uma
Krče
Glavobole
Drisko
V nekaterih izjemnih primerih tudi visok krvni tlak in aritmijo
Kako dolgo lahko ti simptomi trajajo?
Ketonska gripa lahko traja različno dolgo kar se spet razlikuje glede na posameznika. Medtem ko imajo nekateri manjše in celo neopazne simptome za dan ali dva, morda drugi trpijo za simptomi teden ali več. Vse je odvisno od tega kako hitro se telo prilagodi na zmanjšanje ogljikovih hidratov.
Ko se ketonska gripa konča, lahko pričakujemo velik porast ravni energije. To se zgodi, ko je odvisnost od sladkorja popolnoma premagana. Takrat se ljudje pogosto počutijo bolje kot kdajkoli prej.
Dobro se je torej zavedati, da je vaše telo v fazi prilagajanja, kar bo slej ko prej tudi minilo. Seveda pa je potrebno telesu prisluhniti in se posvetovati z zdravnikom v kolikor simptomi kljub vsemu ne minejo. Vseh simptomov naj bi bilo jonec najkasneje v dveh tednih.
Ketonska gripa je brez dvoma dokaj težavna vendar obstaja nekaj načinov, da te simptome oziroma probleme zmanjšamo.
Kako zmanjšamo probleme v zvezi s ketonsko gripo?
Pomanjkanje elektrolitov v telesu, je eden od glavnih vzrokov za keto gripo. Elektroliti so minerali, ki jih najdemo v telesu in vplivajo na vsebnost vode v telesu, kislost krvi in funkcionalnosti mišic. Poleg tega dieta z malo ogljikovih hidratov povzroči nižjo raven inzulina, ki je lahko signal za ledvice, da odvajajo odvečno vodo. Posledično spijemo več vode, kar pa ima potem za posledico pospešeno izpiranje elektrolitov. To lahko pripelje do pomanjkanja natrija, kalija in magnezija. Te elemente pa je potrebno obnoviti s pomočjo prehranskih dopolnil in s hrano.
Elektrolite lahko obnovimo z dodatnim soljenjem. Ketonska dieta je namreč osredotočena na naravno hrano, ki ni soljena in zato lahko skupaj z pospešenim odvajanjem vode pride do pomanjkanja prej omenjenih elektrolitov. V obliki prehranskih dopolnil je prav tako zaželen magnezij.