Zdrava prehrana je cilj, ki ga moramo doseči postopoma.
Kako naj postane zdrava prehrana del vašega vsakdana in da pri tem ne boste trpeli? Ste si vedno želeli, da bi se prehranjevali zdravo pa se vam zdi to preveč težavno? Morda vam pri tem lahko pomagata tudi ketonska ali pa paleo dieta. Najprej pa nekaj nasvetov oziroma zvijač. Nikoli ne obupajte in se raje naučite nekaj trikov, ki vam bodo na tej poti pomagali. Pred vami je 5 zvijač, ki vam pri tem lahko pomagajo:
- Ena sladkana pijača manj na dan.
Zdrava prehrana vsekakor niso sladkane pijače. Vendar nikar ne poskušajte vse narediti naenkrat ampak pričnite z manjšimi spremembami. Najprej se naprimer odrecite eni sladkani pijači na dan. Med te spadajo razni sokovi, pijače z mehurčki in razni energijski napitki. Namesto tega popijte kozarec vode. Potem, ko se navadite na ta režim se odrecite vseh podobnih napitkov. Nikar se tudi ne znebite vse vaše nezdrave prehrane naenkrat in je ne nadomeščajte z zdravo prehrano v enem koraku. Namesto tega začnite na enem področju in raje začnite z bolj zdravim življenjem postopno. - Preklopite iz konzervirane hrane na bodisi zamrznjeno ali svežo.
Zamrznjena zelenjava in sadje imata manj konzervansov kot tista v pločevinkah. Prenehajte torej kupovati hrano v pločevinkah in preidite na svežo ali pa zamrznjeno. Okus take hrane je boljši, taka hrana pa tudi ohrani svojo hranilno vrednost, kar za hrano iz pločevink ne moremo trditi. Predelana hrana je problematična, ker nikdar ne vemo, kakšne sestavine je proizvajalec uporabil, da ohrani barvo, vonj, okus, obliko … Predelane hrane se vsekakor izogibajte. Je pa potrebno seveda upoštevati tudi dejstvo, da tudi sveža zelenjava in sadje nista vedno neproblematična. Pomislite na kemikalije, ki se prekomerno uporabljajo za ohranitev zdravega videza sveže zelenjave in sadja. Kupujte torej z glavo in se informirajte. Samo osveščen kupec je lahko tisti, ki bo narekoval boljšo kvaliteto in manj nezdrave hrane na trgu. Paradoksalno namreč, vendar je včasih lahko boljša tista hrana iz pločevinke, kot pa sveža in prekomerno tretirana s kemikalijami. - Skuhajte si lasten obrok fižola.
Fižol je enkraten vir rastlinskih beljakovin. Fižol je zelo nasiten in je primeren za mnoge recepte. Prav kmalu ga boste vzljubili in bo to vaš zelo pogost obrok v zdravi prehrani. Na žalost se za fižol porabi veliko časa pri kuhanju. Zato je za kuhanje fižola najbolje uporabiti ekonom lonec. V tem primeru ga ni niti potrebno namakati. Vržete ga v lonec in počakate na signal, da je kuhan. V odvisnosti od vrsta fižola se to zgodi približno po 45 minutah. - Jejte več sadja in zelenjave.
Privoščite si različno sadje. Mnogo od tega je zelo enostavno uporabiti. Predvsem s sadjem nimate dodatnega dela razen da ga operete olupite itd. Med tako sadje ali zelenjavo spadajo banane, jabolka, pomaranče, korenje in zelena. Nekatera zelenjava pa seveda zahteva nekaj predpriprav preden jo lahko zaužijemo. Najbolje je, da zelenjavo pripravimo v naprej tako, da je zamrznemo. Pri tem pazimo, da je damo v zamrzovalnik na tako mesto, da bo zlahka dosegljiva. Tudi pri teh rečeh namreč velja rek: “Daleč od oči, daleč od srca”. V tem primeru je pač daleč od želodca. - Solato lahko shranite v zaprtih kozarcih. Pomislili boste, da bo na ta način zgnila ali pa bo vsa razmočena. Zanimivo pa je, da to sploh ni res. Solata ostane dalj časa sveža, če jo shranjujemo v kozarcih z velikim pokrovom. Trik je namreč v tem, da jo pravilno zložimo. Na dno damo vlažne sestavine, proti vrhu pa zeleno solato in špinačo.
Vsako potovanje se torej začne z enim korakom. Nikar ne hitite. Začnite z malimi koraki, ki so opisani zgoraj. Ne spreminjajte vsega naenkrat. Naj bo vaš cilj in vaša pot zdrava prehrana vendar postopna in zanesljiva.